Seznam výrobců

 


Stručná historie vzniku HEAVY BOOTS

Vloženo: 16. 12. 2015

Celá historie těchto bot započala jednoho chladného dne roku 1945 na alpské sjezdovce. Lyžování tehdy bylo mnohem náročnější a výstroj zdaleka ne tak dokonalá, úraz se mohl stát poměrně snadno. A přesně to se stalo jistému doktoru Maertensovi (později poangličtěno na Martens), bavorskému lékaři wehrmachtu, ošklivě si poranil kotník. Tehdy nebylo tak snadné získat dovolenou, natož placenou, takže musel docházet do práce i s tímto zraněním.
Dr. Maertens si ale pomohl sám, vymyslel si speciální obuv, která by jeho kotník ochránila a zmírnila bolest při chůzi, byla současně pěkná, trvanlivá a praktická. Rozhodl se vzít tedy za předlohu pracovní boty, boty továrenských dělníků. Ty se tedy rozhodl upravit a přepracovat.

Doktor měl známé, kteří byli zdatní obchodníci, a těm se tenhle nový druh bot zalíbil natolik, že se rozhodli jej začít vyrábět a prodávat. Nápad se zalíbil i malému továrníkovi v zapadlém anglickém městečku, který je začal vyrábět. Roku 1960 se tedy na trh dostávají boty, které, i přes svojí zdravotní stránku, volí nejčastěji mladí rebelové a lidé, kteří se chtějí svým stylem odlišit a dát najevo svůj názor.Do té doby se mladí (teenageři) oblékali vcelku normálně, po vzoru svých rodičů – saka, košile, kalhoty. Dovedeme si tedy představit, jak muselo vypadat uvedení těchto bot na trh. Všichni lačnili mít něco osobitého, individuálního a tyhle boty byly přesně ono. Jenže k saku a košili se to jednoduše nehodilo…bylo načase ovlivnit celou módu.

Původně pracovní boty, přepracované na zdravotní pomůcku se tak semknuly s komunitou, nebo přesněji subkulturou především hudební. Rock, punk, metal nebo gothic, ti všichni mají vysoké boty jako jeden z hlavních poznávacích znaků. I slavní podlehli kouzlu těchto bot, vidět jsme v nich mohli například: Paula McCartneyho, Eltona Johna, Madonu, Kurta Cobaina, Bee Gees, Rolling Stones, RHCHP a mnoho jiných.

Boty, vážící něco málo přes kilo a půl, se dnes vyrábí v mnoha variantách, od třídírkových polobotek, po boty až ke kolenům, designech a pod mnohými značkami. Podrážka je buď šroubovaná vruty, nebo vzduchová a můžeme je pořídit buďto odlehčené, nebo s ocelovou špičkou. Vždy však z prvotřídní kůže.

Už dávno nejsou pouze výsadou rebelů a tvrdých hochů, nosí je pánové v kancelářích, mladí v barech, rockeři, motorkáři, učitelé, někdo si je pořizuje na zimu, zkrátka každý, kdo chce pohodlné boty, které vydrží skoro vše. Dr. Maertens jistě nevěděl, jakou revoluci v módě způsobí a že odkaz jeho zraněného kotníku ze sjezdovky 1945 přetrvá dodnes.

Autor článku Filip Šinákl


Komentáře k článku

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text:
 

Doprava Slovensko
Přihlášení
Registrace
Výměna a reklamace

Chcete dostávat novinky e-mailem?

AB Tulip

Converse