Seznam výrobců

 


Grinders

Vloženo: 01. 09. 2010

Rád bych v tomto zápisku oprášil značku Grinders. Je to totiž jedna ze starších značek heavy bot, a ne každý ji tedy může znát.


Historie těchto bot je poměrně dlouhá. Vzhledem k tomu, že firma je již asi 10 let mimo provoz, přesné údaje se velmi špatně dohledávají. Společnost Grinders je anglická firma, která vznikla v UK roku 1965 po vzniku Dr. Martens. Měla za úkol konkurovat právě Dr. Martens, a to i přes to (nebo spíš právě proto), že se vyráběla ve stejné zemi. Boty jsou tedy samozřejmě vybaveny kaučukovou podrážkou a jsou šity z pravé kůže.


Na rozdíl od bot značky Dr. Martens, disponovaly tyto boty širokou škálou barev. Měly ocelovou špici a klasický tvar glád, jak ho známe dodnes. V průběhu času se firma Grinders vcelku prosadila, a proto si mohla dovolit svou vlastní podvýrobu.


Začala se vyrábět nová značka pod bedlivým dohledem společnosti Grinders British Shoes. Firmě se povedlo na trh uvést téměř mistrovské dílo, kterým udali módní směr. Do té doby se buď říkalo, že máme boty těžké nebo pracovní. Až firma Grinders přišla s novou značkou  „GLADIATOR“. Tyto boty nejen že daly název všem těžkým botám s ocelovou špicí, ale také se staly svou kvalitou, provedením a vzhledem nejvyhledávanějšími a nejkvalitnějšími botami své doby. Později se výrobci těžkých bot snažili tuto značku napodobit, ale stejných kvalit se jim nepodařilo dosáhnout. V těchto dobách se botám značky Dr. Martens říkalo Everlast shoes (věčné boty) a botám Gladiátor zase Indestructible boots  (nezničitelné boty). Kvalitu výše uvedených značek potvrzují  generace lidí, kteří mají své 10-15 let staré „marteny“ nebo „glády“ stále v  provozu. Boty téhle značky si oblíbili i členové skupin jako jsou Guns N' Roses, The Prodigy, Funeral Dress a E-17.


Toto bylo malé nahlédnutí do historie, a teď k osobním zkušenostem s botami Grinders.


První dojmy

Když jsem po roce brouzdání po internetu přeci jen boty Grinders našel, a dokonce ve své velikosti, přišel čas objednání. Průměrná dodací lhůta (konkrétně od odeslání z Anglie) je asi sedm dní. Po týdnu konečně dorazila netrpělivě očekávaná a poměrně velká krabice. Po rrozbalení papíru na mě vykoukl vcelku škaredý a podřený karton. No, nenechal jsem se odradit a rozbaloval  dál. Naštěstí se jednalo pouze o ochrannou vrstvu, pod níž se skrývala hezky potištěná krabice Grinders. Anglická vlajka, jejímuž středu vévodí britský buldog, je součástí znaku firmy. Krabice byla trochu pomačkaná, ale to si člověk nevybere – kupuji přece jen boty a ne krabici.


V krabici jsem našel osvědčení, že jsou boty z pravé, a ne syntetické kůže, která občas bývá téměř k nerozeznáni od té pravé. Rozdíl nepoznáte, dokud ji nepodrobíte zkoušce ohněm (pravá kůže začne hořet daleko později a doutná až po pár minutách). Dále byl k botám přibalen celkem hezký přívěšek na klíče ve tvaru placky, na kterém byl vydutou ražbou zobrazen emblém společnosti Grinders. 


Samotná obuv 

Když jsem vzal botu poprvé do ruky, byl jsem mile překvapen. Byla tak akorát těžká – ani moc, ani málo. Vše je velmi pevně a kvalitně přišito trojitými švy. Také mi přijde, že nit, která byla použita, není bavlněná, ale pravděpodobně kombinovaná se silonem. Každopádně toto spojení se zdá být velmi pevné. Na první pohled vypadá prošití v podrážce jen jako ozdobné. Opak je ovšem pravdou. Tyto pramáti všech glád byly spolu s Dr. Martens mezi prvními, jejichž podrážka je touto vcelku silnou nití pevně přišita a přilepena ke zbytku obuvi. Jedním z důvodů je také to, že kaučuková podrážka se velmi složitě lepí. Na podrážce je efektně vyobrazen název firmy. Na patě je vyraženo ochranné logo firmy, toto logo je také na jazyku, ale tam je v plastové podobě našito. Další věc, která mě uchvátila, byla barva. Boty jsou krásně zářivě modré, a po namazání olejem na údržbu byla barva ještě výraznější. Další věc, která mě mile potěšila byly průchodky na tkaničky. Jsou z obou stran zaoblené, což eliminuje časté trhání tkaniček nebo případné odření prstů. Snažil jsem se vše detailně nafotit:Příprava na nošení

Než jsem boty dal na nohu, řádně jsem je namazal olejem (doslova to teklo). Boty mohly totiž celkem dlouho ležet někde skladem. Pokud máte v úmyslu nové boty pořádně rozchodit, je opravdu lepší je napřed namazat. Pak je méně pravděpodobné, že se pomačkají. A také se lépe vytvarují. Takto nasáklé boty jsem nechal dva dny odstát. Pak jsem teprve přikročil k použití.


Tady video s podrobnou ukázkou vázání:Nošení

Při obutí jsem boty samozřejmě utáhl co nejpevněji tak, aby mi držely nohu bez toho, aby v botě plandala. První kroky byly značně nemotorné. Nebyl jsem totiž zvyklý na tak vysokou podrážku (na ostatních gládách ji mám již značně opotřebenou). První procházka proběhla v pořádku. Ušel jsem cca 6 km bez toho, aby se mi noha sedřela. Boty mají všitou ortopedickéou stélku , stejná je i u bot Dr. Martens. Na to, jak byly boty zpočátku ztuhlé, byl došlap příjemný, a šlo se v nich jako ve vatě. Každopádně doporučuji pomalé a klidné rozcházení bot na krátkých vzdálenostech. Nezničíte si nohy, a boty se pomalu a postupně rozhýbou. Pravděpodobně nejlepší metodou je scházení a vycházení schodů. Je to sice značně nepříjemné, ovšem boty se v tomto momentu nejvíce rozhýbou a vytvarují.


Závěrem

Grindersky vlastním teprve krátce, a proto vám nemůžu na 100%  říct, ať si je určitě koupíte. Natolik je odzkoušené zatím nemám. Co vám však mohu již teď říct je, že pokud máte rádi kvalitu a chcete být originální tím, že budete mít boty, které se již řadu let nevyrábí - pak tuto značku rozhodně doporučuji. Jistotou kvality je i fakt, že byly šity v Anglii, tudíž tam, kde značka vznikla. Jedním z hlavních důvodů je i dlouholetá životnost. Boty vydrží přibližně 8-10 let, což je v poměru k ceně velmi výhodné. Skvělou alternativou ve stejné kvalitě jsou i boty Dr. Martens.


Pokud byste měli nějaké extra dotazy, na které jste nedostali odpovědi v tomto článku, klidně pište. Já vám je - pokud to bude možné - rád zodpovím. Zatím se loučím, a přeji vám spoustu příjemných zážitků s vašima heavy boots.


MichalKomentáře k článku

20. 04. 2012 11:59   |   Anonymní
pocuj daju sa este objednat tie BOTY???
14. 05. 2012 16:45   |   Anonymní (Abtulip.com)
ano bez problémů
28. 11. 2012 18:38   |   Livia
Dakujem, za taky skvely clanok. Jednoznacne po precitani, som sa rozhodla na ake boty zautocim! Dakujem
24. 12. 2012 21:35   |   Death
Čím je nejlepší boty naolejovat před nošením?
16. 03. 2013 13:30   |   Anonymní
No dají obšem jen někde.. To mám radost. a nejelpší je mazat olejčkem na boty nebo nějakou impregnací já mám na kanady a nemužu si ho vynachválit :)
24. 11. 2017 15:38   |   Roman Kučera
zdraví prosím kde takové boty Grinders objednat a zdali je možný individuální dovoz a jak potom funguje platba a dodání zboží a popřípadě termín dodání ,rád bych si boty objednal třeba přes váš web ,děkuji za info s pozdravem Roman Kučera.

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text:
 

Doprava Slovensko
Přihlášení
Registrace
Výměna a reklamace

Chcete dostávat novinky e-mailem?

AB Tulip

Converse